Osvětlení osobního vozu Bai ČSD

Před nedávnem uvedla na trh firma IGRA model osvětlení interiéru osobního vozu Bai. Samozřejmě se dá použít i do služebního vozu řady Da. Neváhal jsem a pro svou čtyřvozou soupravu jsem si osvětlení objednal. Výhodou vozů Bai a Da je již připravený sběr napájení v podvozcích, takže odpadá jejich instalace. Pro úplnost dodávám, že soukolí jsou izolované na obou stranách, takže každé soukolí vozu sbírá proud z obou kolejnic – výhoda pokud používáte detektory obsazení.

KrabičkaOsvětlení je dodáváno v laserem vyřezané krabičce s logem IGRA model.

osvetleni_bai_IMGP7215Uvnitř je v pěnovkových bočnicích uloženo osvětlení. Elegantní, jednoduché a bezpečné zabalení. Zde je vidět spodní strana osvětlení s 8 ks SMD diod rozdělených do 5-ti sekcí.

osvetleni_bai_IMGP7216A vrchní strana, kde jsou piny pro napájení desky a propojka JP1 pro nastavení režimu svícení. Při vložené propojce svítí všechny LED. Po vyjmutí propojky svítí LED v sekci 1 a 5 stále a v sekci 2, 3 a 4 se postupně přepínají v intervalu cca 5 minut. V balení je kromě návodu přiložen také kabel na propojení. Podle mého názoru není nejvhodnější, protože je dost silný.

osvetleni_bai_IMGP7217Vlastní instalaci zahájíme rozebráním vozu. Já začínám střechou a potom malým šroubovákem zevnitř odjistím západky podvozku. Nakonec se sundá interiér.

osvetleni_bai_IMGP7219Elektrické propojení mezi podvozky zajišťují závaží na dně podvozku, takže stačí napájet vodiče pouze na jedné straně. Já jsem ještě kontaktní plochy mezi plechy a plíšky od podvozků vyčistil čističem kontaktů, aby propojení bylo spolehlivé. Použil jsem vodiče s menším průměrem než ty dodávané s osvětlením.

osvetleni_bai_IMGP7218V návodu neuvádějí, kudy se mají vodiče vést přes interiér vozu. V podlaze mezi sedadly v první řadě je sice otvor, ale vodiče by šly vidět. Já využil sloupků po stranách interiéru, kde jsem v podlaze vyvrtal 1mm otvory na každé straně a prostrčil vodiče od podvozků.

osvetleni_bai_IMGP7220Tady je již nacvaknutý interiér na podvozku s prostrčenými vodiči. Pak stačí nasadit skříň vozu a do připravených západek vložit mírným prohnutím desku osvětlení.

osvetleni_bai_IMGP7221Na kontakty se připájí vodiče a je téměř hotovo. Při instalaci do prvního vozu jsem měl problém se zaklapnutím střechy na straně kontaktů. Nakonec jsem přišel na to, že musím odstranit kousek středního „žebra“ ve střeše. Po této úpravě je vše OK.

osvetleni_bai_IMGP7223První test osvětlení. Propojky jsem nechal vložené, takže svítí všechny LED. Byl jsem trochu překvapen barvou světla, která je podle mě příliš studená bílá. U dalších vozů jsem již přetřel LEDky žlutou akrylovou barvou a tady je výsledek:

osvetleni_bai_IMGP7222Pro mě je tato barva světel přirozenější. Samozřejmě, že fotky dost zkreslují a taky záleží jak se komu co líbí.

osvetleni_bai_IMGP7224Tady je celá souprava. Poslední vůz ještě nemá upravenou barvu LED.

Celá instalace nezabere více jak 15 minut na vůz a celkový dojem těchto krásných vozů se ještě zvýší. V provozu osvětlení nebliká, hlavně tím, že sběr je prováděn ze všech soukolí.

You may also like...

2 Responses

  1. To osvětlení svítí podle mě moc silně.Ve vozech bývalo spíše šero,možná by pomohl větší odpor nebo přetřít tmavší barvou…

    • Honza napsal:

      Ty fotky hodně zkreslují, ve skutečnosti to nesvítí tak silně, jak to vypadá na fotkách. Pro mě je taky důležité, že většinou jezdím při světle, takže jde vidět, že vozy svítí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..