Obytné domky – díl 1.

Domek_1Na jedné části kolejiště jsem začal tvořit krajinu a již potřebuji udělat územní plán obce (zatím bez jména, ale pracovně „Luhačovice“), takže je nejvyšší čas postavit nějaké ty domky. Protože se jedná o malou obec s nádražím, budou všechny domky přízemní se sedlovou střechou, tak jak tady v okolí Luhačovic bylo zvykem vidět v 50-70 létech minulého století. Naštěstí inspirace je v okolí stále dost a hodně domů zatím neprošlo zásadní rekonstrukcí, která by změnila jejich původní charakter.

Při návrhu grafiky pro laser vycházím především z podkladů StreetView na Google Maps nebo Mapy.cz. Nechce se mi totiž otravovat lidi s dotazem, jestli si mohu přeměřit a vyfotit jejich domky, obzvlášť, když právě ty staré obývají většinou senioři, kteří by mohli mít podezření, že je chci vykrást. Další skvělou inspirací jsou nabídky realitních kanceláří, kde často bývají fotky budov ze všech stran – stačí chvilku hledat. U těchto staveb mi také nezáleží na přesných rozměrech vzhledem k předloze, takže přesné rozměry nepotřebuji a vycházím ze základních rozměrů dveří a oken, které se v té době používali a podle těchto prvků dopočítávám zbytek rozměrů budov. Také jsem se rozhodl, že trochu omezím detailní zpracování, protože většinou tyto domky vnímá člověk jako celek a ne jako každou budovu samostatně a samozřejmě to uspoří také spoustu času.

Takže tady je výsledek mojí práce s domkem č. 1:

You may also like...

2 Responses

  1. Česyn napsal:

    Zdravím, krásná práce. Podařilo se mi tady „u nás“ sehnat firmu, kde jsou ochotni mi nařezat, co si vytvořím. Chtěl bych se zeptat na střechu na tomto domku. Dá se gravírovat jakoby 3D? Jestli jsem to dobře pochopil, nastavíte si podle nějakého parametru (v tomto případě barvy v Corelu) hloubku řezu. Ale jak hřebenáče, tak tašky vypadají na plynulou změnu hloubky odpalování materiálu.

    Děkuji za radu.

    • Honza napsal:

      Taky zdravím a děkuji za hodnocení. Střešní krytina je dělaná 3D gravírováním, kde se výkon laseru řídí intenzitou černé barvy v grafice = 100% černá je 100% výkonu –> 0% černá (bílá) je 0% výkonu laseru. Jinak řečeno, každá taška je tvořená dvoubarevnou přechodovou výplní od 100% černé do 10% černé a gravíruji to na 1000dpi, takže pak to vytvoří plynulou změnu hloubky bez viditelných stop (linek) po gravírování. 10% černou používám proto, aby byla po celé ploše odpálená vrstva kartonu, která by byla jinak viditelná i po nabarvení (jiný typ povrchu).
      Toto je postup platný pro můj laser, který má přímo funkci 3D gravírování a nedokážu říct jestli je platný i pro jiné typy.

      Podobným postupem (vlastně definovanou přechodovou výplní) se dá docílit vygravírování také zaoblených tvarů. Toho využívám například u výroby rýn nebo vlnitého plechu. Tady to už chce si dost pohrát s grafikou a nastavením laseru.

      Přeji hodně zdaru a trpělivosti.

      Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..